Miljøstyrelsen vælger Krüger til at udarbejde retningslinjer for lattergas

Første skridt er taget på vejen mod, at Danmark bliver det første land i verden med en regulering på lattergasemissioner. Miljøstyrelsen har netop valgt os til at udarbejde de præcise retningslinjer for måling og opgørelse af lattergas – en opgave, der bliver afgørende for hele branchen.

Første skridt er taget på vejen mod, at Danmark bliver det første land i verden med en regulering på lattergasemissioner. Miljøstyrelsen har netop valgt Krüger til at udarbejde de præcise retningslinjer for måling og opgørelse af lattergas – en opgave, der bliver afgørende for hele branchen.

Opgaven omfatter to hovedelementer:

  • Præcise retningslinjer for måling og emissionsopgørelse
  • Vejledning som kan bruges af alle typer af renseanlæg og forskellige målemetoder

Med dette arbejde får de danske forsyninger nu de værktøjer, de har brug for til at navigere i den kommende regulering:

"Vi vil gøre os særdeles umage for at lave en god og præcis vejledning til forsyningerne, så lattergasemissionerne bliver opgjort efter en “best available approach”, som sikrer en valid opgørelse af den årlige lattergasemission på baggrund af repræsentative, kontinuerte online målinger. Med vores højt specialiserede team og erfaring fra adskillige danske og internationale renseanlæg, bringer vi en stor faglig ballast til opgaven, som har gjort os til den naturlige partner." Udtaler Mette Brynjolf Jepsen, markedschef Klima og energi hos Krüger.


Bygger på solid investering i lattergas

Opgaven tager udgangspunkt i vores tidligere rapport til Miljøstyrelsen fra 2024 “Forslag til reguleringsmetoder til reduktion af lattergasemissioner fra renseanlæg”, men bygger også på nye data og erfaringer fra felten.

Vi er utroligt stolte over at bidrage til, at Danmark bliver det første land i verden, som får en regulering på lattergas, og som kan dokumentere en 50% reduktion af lattergasemissionen fra renseanlæg. Mange  lande følger meget opmærksomt med i den danske lovgivning, som vi forventer vil  danne præcedens for renseanlæg over hele verden

Vejledningen skal afleveres til december.

Du kan læse den tidligere rapport, “Forslag til reguleringsmetoder til reduktion af lattergasemissioner fra renseanlæg”, som vi udarbejdede til Miljøstyrelsen med NIRAS her.